CDQ2B40-50DMZ-M9BL-XC8
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DMZ-M9BL-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 3Adjustable stroke cylinder (XC8) for flexible customization to fit specific needs.
  • 4Solid-state auto switch (M9BL) with DC24V support for reliable operation.
  • 5Through-hole mounting style (B) for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B40-50DMZ-M9BL-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm