CDQ2B40-50DMZ-M9BASBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DMZ-M9BASBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 3Water-resistant auto switch with 2-color indicator for enhanced durability and visibility.
  • 4Pre-wired connector (M8-4 pin) for easy installation and reduced setup time.
  • 5Rod end male thread design for versatile mounting options in various setups.
Product Details
CDQ2B40-50DMZ-M9BASBPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm