CDQ2B40-35DZ-L-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-35DZ-L-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 35mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Includes 3m lead wire and operates on DC24V (10~28V) for flexible power options.
Product Details
CDQ2B40-35DZ-L-M9BWL
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm