CDQ2B40-30DZ-L-M9BWSBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-30DZ-L-M9BWSBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Pre-wired 2-color indicator auto switch with M8-4 pin connector for easy installation.
  • 4Durable through-hole mounting design ensures stability in industrial environments.
  • 5Compatible with DC24V (10~28V) power supply for flexible integration.
Product Details
CDQ2B40-30DZ-L-M9BWSBPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm