CDQ2B40-30DZ-D-M9BWSBPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-30DZ-D-M9BWSBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and enhanced automation control.
  • 240mm bore size and 30mm standard stroke ensure optimal force and movement for industrial applications.
  • 4Through-hole mounting style (Type B) provides secure and flexible installation options.
Product Details
CDQ2B40-30DZ-D-M9BWSBPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm