CDQ2B40-30DMZ-XB14
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-30DMZ-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size provides strong and reliable force for industrial tasks.
  • 3Standard 30mm stroke ensures consistent and accurate movement.
  • 4Heat-resistant auto switch (XB14) for durability in high-temperature environments.
  • 5Through-hole mounting style (B) for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B40-30DMZ-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm