CDQ2B40-30DMZ-L-M9BWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-30DMZ-L-M9BWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 30mm standard stroke for powerful and precise movement.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and versatile installation options.
  • 5Rod end male thread design for compatibility with various industrial setups.
Product Details
CDQ2B40-30DMZ-L-M9BWSAPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm