CDQ2B40-25DMZ-M9BLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-25DMZ-M9BLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 25mm stroke for optimal force and movement precision.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and versatile installation.
  • 5Rod end male thread design for compatibility with various industrial applications.
Product Details
CDQ2B40-25DMZ-M9BLS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm