CDQ2B40-25DCMZ-P3DWASC-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-25DCMZ-P3DWASC-XC89
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnetic field-resistant 2-color indicator for reliable operation.
  • 2Double-acting design ensures efficient bidirectional movement for automation applications.
  • 340mm bore size and 25mm standard stroke provide optimal force and precision.
  • 4Pre-wired connector (M12-4 pin) and 0.3m lead wire for easy installation and connectivity.
  • 5Durable construction with S45C rod material and rubber bumper for enhanced longevity.
Product Details
CDQ2B40-25DCMZ-P3DWASC-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm