CDQ2B40-15DCMZ-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-15DCMZ-XC89
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient forward and return strokes.
  • 3Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 4Equipped with a rubber bumper for shock absorption and durability.
  • 5Rod made of S45C material for enhanced strength and longevity.
Product Details
CDQ2B40-15DCMZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm