CDQ2B40-100DMZ-M9BWSBPC3
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-100DMZ-M9BWSBPC3
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 240 mm bore size and 100 mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 3Includes 3 solid-state auto switches with pre-wired M8-4 pin connectors for easy installation.
  • 4Rod end male thread (M) design for secure mounting and compatibility.
  • 52-color indicator auto switches with DC24V support for clear operational feedback.
Product Details
CDQ2B40-100DMZ-M9BWSBPC3
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm