CDQ2B40-100DMZ-M9BAZS-XC4B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-100DMZ-M9BAZS-XC4B
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 100mm standard stroke for robust performance.
  • 3Dust-resistant specifications with heavy-duty scraper and Lubritainer for harsh environments.
  • 4Water-resistant 2-color indicator auto switch with 5m lead wire for easy installation.
  • 5Rod end male thread design for secure and versatile mounting options.
Product Details
CDQ2B40-100DMZ-M9BAZS-XC4B
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm