CDQ2B32-40+20DCZ-M9BL3-X636
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B32-40+20DCZ-M9BL3-X636
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing applications.
  • 2Dual stroke marks (40mm + 20mm) for flexible stroke adjustment.
  • 3Solid-state auto switches (M9BL) with indicator light for reliable feedback.
  • 4Rubber bumper included for shock absorption and noise reduction.
  • 5Long stroke capability for extended reach in automation systems.
Product Details
CDQ2B32-40+20DCZ-M9BL3-X636
Made To Order
Long Stroke Of Dual Stroke Single Rod
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 20 mm
Dual Stroke Mark
Dual Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm