CDQ2B20R-45DMZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20R-45DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing.
  • 220mm bore size for optimal force and speed control.
  • 345mm standard stroke for versatile applications.
  • 4NBR seal (Nitrile Rubber) for water-resistant durability.
  • 5Rod end male thread for easy and secure mounting.
Product Details
CDQ2B20R-45DMZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm