CDQ2B20-50DZ-XB14
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-50DZ-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 220mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 3Heat-resistant auto switch (XB14) ensures reliable operation in high-temperature environments.
  • 4Through-hole mounting style (B) for easy and secure installation.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows flexible sensor placement on multiple sides.
Product Details
CDQ2B20-50DZ-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm