CDQ2B20-30DMZ-XC4
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-30DMZ-XC4
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Heavy-duty scraper (XC4) enhances durability and extends service life.
  • 4Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility.
  • 5Through-hole mounting style (B) ensures secure and stable attachment.
Product Details
CDQ2B20-30DMZ-XC4
Made To Order
With Heavy Duty Scraper
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm