CDQ2B20-20+20DMZ-M9B-XC11
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-20+20DMZ-M9B-XC11
Key Features
  • 1Dual stroke design for versatile positioning and automation applications.
  • 2Built-in magnet for easy integration with auto switches and sensors.
  • 3Solid-state auto switch (M9B) with indicator light for reliable feedback.
  • 420mm bore size and 20mm standard stroke for precise linear motion.
  • 5Rod end male thread (M) for secure mounting and compatibility with various fixtures.
Product Details
CDQ2B20-20+20DMZ-M9B-XC11
Made To Order
Dual Stroke Cylinder/Single Rod Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 20 mm
Dual Stroke Mark
Dual Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm