CDQ2B20-10DZ-M9BAVS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-10DZ-M9BAVS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 3Compact 20mm bore size and 10mm stroke for space-saving applications.
  • 4Solid-state auto switch with 0.5m lead wire for easy installation and connectivity.
  • 5Through-hole mounting design for versatile and secure installation.
Product Details
CDQ2B20-10DZ-M9BAVS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm