CDQ2B180TN-200DCMZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B180TN-200DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2180mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free air connections.
  • 4Standard 200mm stroke provides reliable linear motion for automation tasks.
  • 5Rod end male thread (M option) allows for versatile mounting and linkage.
Product Details
CDQ2B180TN-200DCMZ
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 180 mm