CDQ2B16-30DZ-L-M9BW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-30DZ-L-M9BW
Key Features
  • 1Built-in magnet (D) for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 30mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 32-color solid-state auto switch (M9BW) with DC24V compatibility for easy integration.
  • 4Through-hole mounting (B) and shipped with mounting bolts (L) for quick installation.
  • 5Durable Rc/M thread ports and standard rod end female thread for reliable connections.
Product Details
CDQ2B16-30DZ-L-M9BW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm