CDQ2B16-20DMZ-L
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-20DMZ-L
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 216mm bore size and 20mm stroke for compact yet powerful performance.
  • 3Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
  • 4Through-hole mounting style (B) for standard and easy installation.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) compatible with multiple switch sizes for flexibility.
Product Details
CDQ2B16-20DMZ-L
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm