CDQ2B16-16DZ-M9NW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-16DZ-M9NW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 216mm bore size ensures optimal force and speed for automation tasks.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style for versatile and secure installation.
  • 53-wire (NPN) configuration with 0.5m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2B16-16DZ-M9NW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm