CDQ2B16-15DMZ-W
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-15DMZ-W
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 15mm standard stroke for efficient pneumatic operations.
  • 3Double knuckle joint (W) for flexible mounting and alignment options.
  • 4Through-hole mounting style (B) ensures easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B16-15DMZ-W
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm