CDQ2B160TN-150DCMZ-J79WL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160TN-150DCMZ-J79WL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2160mm bore size and 150mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 42-color solid-state auto switch with 3m lead wire for easy installation and visibility.
  • 5Rod end male thread and 4-sided auto switch mounting groove for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2B160TN-150DCMZ-J79WL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 160 mm