CDQ2B160-75DCZ-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160-75DCZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2160mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy integration.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
  • 5Pre-wired connector and indicator light for quick setup and diagnostics.
Product Details
CDQ2B160-75DCZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm