CDQ2B160-75DCMZ-M9NM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160-75DCMZ-M9NM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2160mm bore size for high force output in demanding applications.
  • 375mm standard stroke ensures reliable and consistent operation.
  • 4Solid-state auto switch with NPN output for easy integration with control systems.
  • 5Rod end male thread (M) and 4-sided switch mounting groove (Z) for flexible installation.
Product Details
CDQ2B160-75DCMZ-M9NM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm