CDQ2B160-50DCZ-M9NMS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160-50DCZ-M9NMS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2160mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output for reliable and durable performance.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
  • 5Standard 50mm stroke suitable for a wide range of industrial uses.
Product Details
CDQ2B160-50DCZ-M9NMS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm