CDQ2B160-100DCMZ-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160-100DCMZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2160mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 3Solid-state auto switch (M9P) with PNP output ensures reliable signal transmission.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
  • 5Standard 100mm stroke with male rod end for easy integration into machinery.
Product Details
CDQ2B160-100DCMZ-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm