CDQ2B140TN-50DCZ-M9B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B140TN-50DCZ-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2140mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free air connections.
  • 4Solid-state auto switch with DC24V compatibility for durable and low-maintenance performance.
  • 54-sided auto switch mounting groove provides flexible installation options.
Product Details
CDQ2B140TN-50DCZ-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 140 mm