CDQ2B140TF-20DCZ-M9PWMDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B140TF-20DCZ-M9PWMDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2140mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
  • 5Durable construction with standard rod end female thread for reliable performance.
Product Details
CDQ2B140TF-20DCZ-M9PWMDPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 140 mm