CDQ2B140TF-150DCZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B140TF-150DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2140mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 34-sided auto switch mounting groove (Z option) for flexible sensor installation.
  • 4Standard 150mm stroke ensures reliable linear motion in industrial setups.
  • 5G-port thread type (TF) ensures compatibility with standard pneumatic fittings.
Product Details
CDQ2B140TF-150DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 140 mm