CDQ2B140-50DCZ-M9NV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B140-50DCZ-M9NV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2140mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 3Solid-state auto switch (M9NV) with NPN output ensures reliable signal transmission.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
  • 5Standard 50mm stroke with durable construction for long-term performance.
Product Details
CDQ2B140-50DCZ-M9NV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 140 mm