CDQ2B12-25DCZ-L
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-25DCZ-L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 25mm stroke for compact yet powerful operation.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) for reduced impact and noise during operation.
  • 4Through-hole mounting style (B) for easy and secure installation.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows flexible sensor placement for enhanced functionality.
Product Details
CDQ2B12-25DCZ-L
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm