CDQ2B12-20DMZ-LW-M9NW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-20DMZ-LW-M9NW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Double knuckle joint rod end bracket for flexible mounting options.
  • 5Shipped with mounting bolts for quick and easy installation.
Product Details
CDQ2B12-20DMZ-LW-M9NW
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm