CDQ2B100TFR-50DZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B100TFR-50DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 3NBR (Nitrile Rubber) seals ensure water resistance and durability.
  • 4Through-hole mounting (standard) for easy and secure installation.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B100TFR-50DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 100 mm