CDQ2B100-40DMZ-M9NL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B100-40DMZ-M9NL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2100mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 3Standard 40mm stroke ensures reliable and consistent performance.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and feedback.
  • 5Rod end male thread design for versatile mounting and installation.
Product Details
CDQ2B100-40DMZ-M9NL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm