CDQ2B100-20DCZ-E-M9PW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B100-20DCZ-E-M9PW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2100mm bore size and 20mm standard stroke for powerful and controlled movement.
  • 3Includes auto switch with 2-color indicator and solid-state technology for easy monitoring.
  • 4Type B mounting bracket with joint for flexible installation options.
  • 5Rubber bumper included for shock absorption and extended cylinder life.
Product Details
CDQ2B100-20DCZ-E-M9PW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm