CDQ2B100-20DCZ-E-M9NW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B100-20DCZ-E-M9NW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2100 mm bore size with 20 mm standard stroke for robust performance.
  • 3Includes rubber bumper for shock absorption and extended lifespan.
  • 42-color solid-state auto switch with NPN output for easy integration.
  • 5Type B mounting bracket with joint for flexible installation options.
Product Details
CDQ2B100-20DCZ-E-M9NW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Body Option
With Rubber Bumper
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm