CDQ2B100-13DZ-M9BV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B100-13DZ-M9BV
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size ensures high force output for heavy-duty applications.
  • 3Solid-state auto switch with DC24V compatibility for easy integration.
  • 4Through-hole mounting style provides versatile installation options.
  • 5Includes indicator light and 0.5m lead wire for convenient operation.
Product Details
CDQ2B100-13DZ-M9BV
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm