CDQ2AS50-75DCMZ-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2AS50-75DCMZ-XC89
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Anti-lateral load type ensures stability and durability.
  • 3Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
  • 450mm bore size and 75mm stroke for versatile applications.
  • 5Rod end male and female thread options for flexible mounting.
Product Details
CDQ2AS50-75DCMZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm