CDQ2AS40-50DCMZ-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2AS40-50DCMZ-XC89
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise linear motion control.
  • 2Double-acting action ensures efficient operation in both directions.
  • 3Anti-lateral load design enhances durability and performance.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact and noise during operation.
  • 5Versatile mounting options with both ends tapped and rod end male thread.
Product Details
CDQ2AS40-50DCMZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm