CDQ2AS40-20DCMZ-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2AS40-20DCMZ-XC89
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both directions.
  • 3Anti-lateral load type enhances durability and performance under stress.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact and noise during operation.
  • 5Rod end male thread for versatile mounting and installation options.
Product Details
CDQ2AS40-20DCMZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm