CDQ2AS40-20DCMZ-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2AS40-20DCMZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 2Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and connectivity.
  • 340mm bore size and 20mm standard stroke for versatile automation applications.
  • 4Rod end male thread (M) for secure mounting and compatibility with various setups.
  • 54-sided auto switch mounting groove (Z) for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2AS40-20DCMZ-M9PSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm