CDQ2AS40-100DCMZ-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2AS40-100DCMZ-XC89
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2Double-acting action ensures efficient forward and return strokes.
  • 3Anti-lateral load design enhances durability and precision.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact and noise during operation.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2AS40-100DCMZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm