CDQ2AH50-300DMZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2AH50-300DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 350mm bore size and 300mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2AH50-300DMZ
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
Without Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm