CDQ2A80TN-50DCZ-XC35
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80TN-50DCZ-XC35
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free connections.
  • 3Rubber bumper option reduces impact noise and vibration.
  • 480mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 5Standard 50mm stroke suitable for a wide range of automation tasks.
Product Details
CDQ2A80TN-50DCZ-XC35
Made To Order
With Coil Scraper
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm