CDQ2A80TN-35DCZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80TN-35DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 380mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 4Rubber bumper option reduces impact noise and extends cylinder life.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2A80TN-35DCZ
Made To Order
Standard
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm