CDQ2A63-40DMZ-M9NAL-XC8
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63-40DMZ-M9NAL-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation applications.
  • 263mm bore size and 40mm standard stroke for robust performance.
  • 3Adjustable stroke cylinder (XC8) for flexible and precise positioning.
  • 4Water-resistant auto switch (M9NAL) with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 5Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
Product Details
CDQ2A63-40DMZ-M9NAL-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm