CDQ2A63-20DMZ-M9BW-XC8
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63-20DMZ-M9BW-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 263mm bore size provides strong and consistent force output.
  • 3Adjustable stroke (XC8) allows for flexible customization to meet specific application needs.
  • 42-color indicator solid-state auto switch (M9BW) for easy monitoring and control.
  • 5Durable construction with rod end male thread (M) for secure mounting.
Product Details
CDQ2A63-20DMZ-M9BW-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm