CDQ2A63-125DCMZ-M9NSAPCS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A63-125DCMZ-M9NSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Includes a solid-state auto switch with pre-wired connector for easy installation.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact and noise during operation.
  • 54-sided auto switch mounting groove offers flexible installation options.
Product Details
CDQ2A63-125DCMZ-M9NSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm